Nenad Çanak trondit Serbinë: Nuk ekziston asnjë manastir serb në Kosovë, Serbia po falsifikon faktet

Kryetari i Lidhjes Socialdemokrate të Vojvodinës (LSV), Nenad Çanak, ka deklaruar se nuk ekziston asnjë manastir serb në Kosovë ngase ato janë ndërtuar në kohën kur nuk kanë ekzistuar kombet në radhë të parë, duke dekonstruktuar vizionin fals të serbëve për trashëgiminë kulturore.

Çanak, i cili ka qenë edhe deputet i Parlamentit të Serbisë, në një paraqitje për televizionin serb “Happy Tv”, ka thënë se mashtrimi më i madh që bëhet nga autoritetet serbe është çështja e identitetit të popullit serb në Kosovë, i cili, nëpërmjet falsifikimit të fakteve po shfrytëzohet për synime politike.

“Në Kosovë nuk ekziston asnjë manastir serb. Ato janë manastire ortodokse. Manastire ortodokse. Pastaj është një gjë tjetër që serbët i kanë përvetësuar. Në çdo shkrim deri në shekullin e XIX njerëzit janë identifikuar sipas religjionit sepse nuk ka pasur kombe. Kombet janë themeluar në shekullin e XIX”, ka thënë Çanaku.

Ndryshe, siç kanë pandehur zyrtarët serbë në Beograd, në Kosovë gjenden rreth 1 mijë e 300 kisha, manastire dhe objekte të tjera, lokalitete dhe tërësi hapësinore, të cilat, siç kanë pretenduar gjithnjë ata, përbëjnë trashëgiminë kulturore të popullit serb në Kosovë.

Related Posts

Kolegji Saverian në Shkodër, “djepi i patriotëve”

Në Shqipërinë e viteve 1870-1930, spikatën intelektualë dhe patriotë të klasit të parë, përmes të cilëve u kapërcyen momente kyçe historike. Kolosët e kohës, Luigj Gurakuqi, Faik…

Gjuha shqipe 5000-vjeçare më e vjetra ndër gjuhët

Nga: Mili Butka Origjina e gjuhës shqipe, është një nga çështjet më të diskutueshme në fushën e Albanologjisë. Çabej, në historinë e tij të gjuhës shqipe (1976c),…

Albën e keni pa, por si në këto poza asnjëherë

Ish banorja e ‘Big Brother VIP Kosova’ Alba Vukaj është rikthyer fuqishëm në mediat sociale. Pas një periudhe të angazhuar me studime Alba ka vendosur t’i kaloj…

Çitaku – VV-së: Nëse jeni të kënaqur me sondazhe, ejani shkojmë në zgjedhje në qershor

Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, i ka thënë VV-së se nëse janë të kënaqur me sondazhe, të shkojnë në zgjedhje në qershor Nënkryetarja e Partisë Demokratike të…

Poza provokuese me format bombastike/ Fotot “hot” të Luana

TURP PËR NE! Prodhonte 320 mijë ton plehra kimike në vit, si u shit për skrap Azotiku i Fierit

Ndërtimi i Azotikut të Fierit nisi në nëntor 1965. Vepra u vu në shfrytëzim më 17 shkurt 1967. Aty janë prodhuar plehra kimike me bazë azoti. Prodhohej…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *