Pse po vonohet vizita e Ramës në Prishtinë?

Një takim zyrtar i Kryeministrit të Kosovës Albin Kurti me Kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama po vonohet së paku nga qershori kur u anulua mbledhja e përbashkët…

Muja: Isa Mustafa shkonte në veri rrugëve të dhisë, mezi pati mbërri, ka shumë ndryshime tani

Sipas deputetit Armend Muja, Qeveria Kurti e ka rikthyer normalitetin në veri të vendit. Ai tha se tash atje ka siguri dhe shteti ynë e ka marrë…

Starbucks i bie vlera e tregut – kompania humb 11 miliardë dollarë që nga fillimi i luftës në Gaza

Raportohet se Starbucks ka humbur pothuajse 11 miliardë dollarë (10.2 miliardë euro) të vlerës së tregut. Arsyet kryesore janë grevat e punonjësve dhe bojkotimi në mbështetje të…

Edhe kjo bën vaki në Kosovë; Fabrika e ujit kapet duke vjedhur ujin e Ujësjellësit, denoncohet në Prokurori

KRU ‘Hidrodrini’ në Pejë ka njoftuar se inspektorët rajonal kanë hasur në një keqpërdorues të madh, konkretisht një fabrikë për prodhimin e ujit, me lokacion në rajonin…

Madhështore: Arbnora Fejza-Idrizi e fut Flamurin Kombëtar në Librin e Rekordeve Guinness

Aktivistja e njohur Arbnora Fejza-Idrizi ka arritur një rekord të ri në librin e rekordeve Guinness.Kësaj radhe ajo ka punuar në origami Flamurin Kombëtar, me të cilin…

Studiuesi anglez: Shqiptarët janë pasardhësit e ilirëve, për sllavet “çizmja është futur gabimisht në këmbën tjetër”

“Në mes të shqiptarëve dhe sllavëve, për qindra vjet me radhë ka pasur fërkime dhe ndeshje të përgjakshme. Shqiptarët gjithnjë i shikojnë sllavët si të huaj të…

SHQIPTARJA NGA SANXHAKU/ PËR TË GJITHË ATA QË DUAN TË DIJNË MË SHUMË DETAJE KUSH ËSHTË AMINA NURAJ

Këtë sqarim telegrafik po e bëjë për ata që nuk e dinë historinë time por flasin sikur kanë jetuar me mua 24 orë, 26 vjet: Pas përfundimit…

I specializuar në Akademinë e Kriminalistikës, ky është i riu nga Presheva që po diskriminohet në Serbi

Këshilltarja politike e kryeministrit të Kosovës për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc, Ardita Sinani, ka njoftuar të mërkurën për një rast të diskriminimit që ka ndodhur ndaj një…

Janusz Bugajski: Rezistenca Pan-Ballkanike për të penguar hegjemoninë e Serbisë

Janusz Bugajski: Rezistenca Pan-Ballkanike për të penguar hegjemoninë e Serbisë Video-analizë e realizuar nga Rruga Press, bazuar në tekstin me të njëjtin titull të gazetarit dhe ekspertit…

Gazetari gjerman: Grekët e sotëm janë shqiptarë, sllavë dhe bizantinë

Në një shkrim të gazetarit, Berthold Seewald, redaktor për historinë kulturore në gazetën “Die Welt” në artikullin me titull “Historia para Cipras: Greqia e ka shkatërruar dhe…