Përplasja e SHBA-së me Rusinë në KS të OKB-së: Nuk mund të ndryshoni historinë e intervenimit të NATO-s në Kosovë

Në Këshillin e Sigurimit të OKB-së në New York që u mbajt të hënën, përfaqësuesi i Shteteve të Bashkuara, Robert Wood, i bëri thirrje homologut të tij rus, Vitaly Nebenzia, të mos përpiqet të ndryshojë rrjedhën e ngjarjeve historike.

Diskutimi u zhvillua në një sesion ku po shqyrtohej raporti gjashtëmujor i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres, mbi punën e misionit të OKB-së në Kosovë (UNMIK).

Wood e lidhi përpjekjen e Rusisë për të rishikuar veprimet e NATO-s në vitin 1999 me faktin që kërkesa e Rusisë për një seancë speciale mbi sulmet e NATO-s ndaj Serbisë kishte rënë dy herë.

Gjatë sesionit, përfaqësuesi rus Nebenzia hodhi akuza ndaj NATO-s, një veprim që e shtyu Wood të merrte fjalën.

“Operacioni ‘Alied Forces’ i vitit 1999 ishte jetik dhe legjitim për të nxitur tërheqjen e forcave serbe të Millosheviqit nga Kosova dhe për të ndaluar spastrimin etnik,” u shpreh Wood. “Ky operacion ishte ndërhyrja e fundit e mundshme për të parandaluar gjenocidin dhe ishte përgjigje ndaj nevojës së menjëhershme për të mbrojtur popullsinë civile.”

Ai vazhdoi të flasë direkt ndaj përfaqësuesit rus.

“Federata Ruse duket se është e pakënaqur me faktin që Këshilli nuk i jep vendin që ajo dëshiron për të promovuar një realitet alternativ. Do të ishte më mirë të lëmë anash revisionizmin dhe të punojmë për të adresuar sfidat që kemi përpara.”

Kjo përplasje verbale në skenën ndërkombëtare vjen në një kohë kur tensionet politike janë të larta, dhe mbi të gjitha, tregon se si ngjarjet e së shkuarës vazhdojnë të ndikojnë në politikën dhe diplomacinë e sotme.

Related Posts

Shqiptari vret serbin në Gjermani, pse nisi gjithçka?

Lexo lajmin me posht

Sami Frashëri: Pellazgët janë kombi më i vjetër Arian i Europës

Shqiptarët flasin një nga më të vjetra e më të bukura gjuhë të dheut. Gjuhët që kanë qënë të ngjashme dhe bashkëkohëse me gjuhën shqipe janë zhdukur…

Historiani zviceran plas b0mben: Kurrë nuk shkrova se Skënderbeu është me origjinë të pastër serbe

Në këtë intervistë të gjatë për “Milosao”, historiani i njohur tregon disa nga keqkuptimet për monografinë e tij, por edhe në mënyrë të thukët mënyrën sesi e…

Fiset ilire, të “gadishullit ilirik” dhe popullsia e këtij gadishulli në kohën antike

Kush ishim dhe kush jemi, ku ishim dhe ku jemi… Një vëzhgim rreth konceptit të termit gjeografik “Gadishulli Ilirik” dhe popullsia e këtij gadishulli në kohën antike…

“Vucic nuk ben me gjum”/ BE-ja zyrtarisht kushtëzon integrimin e Serbisë me normalizimin e raporteve me Kosovën

Këshilli i Ministrave i Bashkimit Evropian (BE) e ka miratuar sot vendimin përfundimtar për të ndryshuar kornizën negociuese për anëtarësim me Serbinë, duke e kushtëzuar pranimin e…

Qyteti Ilir në Kretë dhe monedha e tij shkruar në shqip Elyrion

Aleksander Hasanas (ripublikim) * Έλυρος” Quajtur një vend i lashtë në gjuhën para-greke në Kretë (sot Greqi) i pa shpjegueshëm në gjuhën greke dhe i lënë ashtu…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *