Kolegji Saverian në Shkodër, “djepi i patriotëve”

Në Shqipërinë e viteve 1870-1930, spikatën intelektualë dhe patriotë të klasit të parë, përmes të cilëve u kapërcyen momente kyçe historike. Kolosët e kohës, Luigj Gurakuqi, Faik Konica, Arshi Pipa, Martin Camaj, Ndre Mjeda dhe Ernest Koliqi, ishin në krye të shkencave që po lindnin në Shqipërinë e prapambetur.

Ndër katalizatorët e formimit të identitetit kombëtar të shqiptarëve ishte një shkollë elitare nga ku dolën këta patriotë të shquar. Ajo u themelua në Shkodër më 17 tetor 1877 dhe quhej “Kolegji Saverian”.

Për më shumë ndiqni videon e publikuar më lart dhe intervsitën me përfaqësuesin e Shkollës së Mesme “Atë Pjetër Meshkalla”, Paulo Vjerdha, i cili rrëfeu për vijimin e traditës së krijuar nga kolegji, që është paraardhësi i shkollës së sotme.

https://youtube.com/watch?v=hb43Ffe8zjg%3Ffeature%3Doembed

Related Posts

Nenad Çanak trondit Serbinë: Nuk ekziston asnjë manastir serb në Kosovë, Serbia po falsifikon faktet

Kryetari i Lidhjes Socialdemokrate të Vojvodinës (LSV), Nenad Çanak, ka deklaruar se nuk ekziston asnjë manastir serb në Kosovë ngase ato janë ndërtuar në kohën kur nuk…

Gjuha shqipe 5000-vjeçare më e vjetra ndër gjuhët

Nga: Mili Butka Origjina e gjuhës shqipe, është një nga çështjet më të diskutueshme në fushën e Albanologjisë. Çabej, në historinë e tij të gjuhës shqipe (1976c),…

Albën e keni pa, por si në këto poza asnjëherë

Ish banorja e ‘Big Brother VIP Kosova’ Alba Vukaj është rikthyer fuqishëm në mediat sociale. Pas një periudhe të angazhuar me studime Alba ka vendosur t’i kaloj…

Çitaku – VV-së: Nëse jeni të kënaqur me sondazhe, ejani shkojmë në zgjedhje në qershor

Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, i ka thënë VV-së se nëse janë të kënaqur me sondazhe, të shkojnë në zgjedhje në qershor Nënkryetarja e Partisë Demokratike të…

Poza provokuese me format bombastike/ Fotot “hot” të Luana

TURP PËR NE! Prodhonte 320 mijë ton plehra kimike në vit, si u shit për skrap Azotiku i Fierit

Ndërtimi i Azotikut të Fierit nisi në nëntor 1965. Vepra u vu në shfrytëzim më 17 shkurt 1967. Aty janë prodhuar plehra kimike me bazë azoti. Prodhohej…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *