Isa Boletini arrestoi zyrtarët rusë në Mitrovicë shkruante “Daily Telegraph” me 1902

Isa Boletini me njëqind ushtarë të armatosur, kishte marrë informacion nga Stambolli për ardhjen e rusëve dhe ai i kishte pritur për të hyrë në Mitrovicë, ku…

Fjalori greqisht – shqip i vitit 1809

Gjuha shqipe dokumentohet qysh në shekullin XV, pra periudhën e Skënderbeut, kur prifti dhe miku i tij Pal Engjëlli shkruan formulën e pagëzimit. Në dukje një formulë…

Dikur peshëngritësi “TIRONC”, sot antishqiptar: Jam zëri dhe Pirro i të gjithë grekëve!

Dikur në 1992 e largët, djaloshi i lindur në kryeqytetin shqiptar, nën flamurin grek fitoi medaljen e artë në Lojërat Olimpike, kur deklaronte se ai ishte “tironc”,…

Vuçiq u ankua se SHBA s’po flet për “arrestimet e serbëve” në Kosovë – kjo është përgjigjja që i dha O’Brien

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dje është shprehur i çuditur pse pati reagime për bllokimin e qytetarëve të Kosovës e ndalimin e disa policëve nëpër pikat kufitare…

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni po

Bujar Osmani tregoi një histori nga e kaluara e tij, për vrimat që kishin në dyert e oborreve të shtëpive, duke thënë se gjatë gjithë kohës shihnin…

Policia e Zvicrës konfirmon arrestimin e disa këngëtarëve nga Kosova e Shqipëria – ka gjetur edhe armë gjatë bastisjes

Gjatë një inspektimi të madh në një festë shqiptare të shtunën e kaluar, policia kantonale  e Zvicrës arrestoi shtatë persona, duke përfshirë disa këngëtarë shqiptarë. Siç raporton…

Elvana Gjatës i ndodh e papritura, bie nga vetura në tokë

Këngëtarja shqiptare, Elvana Gjata ka marrë gjithë vëmendjen në dukjen glamuroze të veshur tek sfilata e Valdrin Sahitit. Pamjet që qarkulluan në rrjetet sociale, u komentuan mjaft…

Xhensila e bënë këtë vallëzim të çuditshëm në koncert, të gjithë habiten

Xhensila Myrtezaj nuk po ndalet së performuari në koncerte e mbrëmje muzikore të ndryshme Këngëtarja e njohur shqiptare, së fundi ka ndryshuar status dje stil gjithashtu.Pas ndarjes…

Mbishkrimet shqipe të Taganrogut

Në periferi të qytetit të Rusisë jugore Taganrog, u zbuluan germa dhe mbishkrime shqipe. Siç njoftojnë mediat ruse, në një fshat në periferi të Taganrogut u gjetën…

Njihuni me Karl Gega-jn, shqiptarin që gjendet varrosur afër Mozartit, Beethovenit dhe Schubertit…

Karl Gega karrierën si inxhinier e filloi me ndërtime rrugësh dhe ujësjellës në Venedik. Ndër të tjera ndihmoi në ndërtimin e rrugës “Strada d’alemagna”, rrugës nga Treviso…