Vuçiq: Do të ndodhë diçka që s’mund të ëndërrohej, Kurti dëshiron të bëhet Zelensky

Vuçiq: Do të ndodhë diçka që s’mund të ëndërrohej, Kurti dëshiron të bëhet Zelensky

Vuçiq: Do të ndodhë diçka që s’mund të ëndërrohej, Kurti dëshiron të bëhet Zelensky Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë sonte gjatë një interviste se do të pasojë një situatë e vështirë në Kosovë, diçka që as që mund të ëndërrohej deri më tani. Sipas tij, e tëra kjo po ndodhë për shkak të […]

Gjuha Shqipe, flitej dhe shkruhej shtatë mijë vjet më parë, pesë mijë vjet para Homerit

Gjuha Shqipe, flitej dhe shkruhej shtatë mijë vjet më parë, pesë mijë vjet para Homerit

Gjuha Shqipe, flitej dhe shkruhej shtatë mijë vjet më parë, pesë mijë vjet para Homerit Duke qenë profesor dhe njohës i mirë i gjuhëve shqipe, latine dhe greke në Universitetin e Kalabrisë, ai zbuloi se në Iliadën e Homerit dhe në shkrimet e autorëve antikë, ndodhen shumë fjalë të gjuhës pellazge, që kanë të njëjtin […]

Marin Mema prezanton fshatin në Greqi, ku shqipja ekziston edhe sot e tutje nga koha e lashtë

Marin Mema prezanton fshatin në Greqi, ku shqipja ekziston edhe sot e tutje nga koha e lashtë

Marin Mema prezanton fshatin në Greqi, ku shqipja ekziston edhe sot e tutje nga koha e lashtë   Shqiptarët e një fshati në Greqi pranojnë traditat e tyre shqiptare – gjuhën, muzikën, trashëgiminë brez pas brezi nga të parët e tyre… Por, çfarë thonë sot banorët e Lekovës për rrënjët e tyre? Përse heshtet për […]

Vuçiç: Albin Kurti dëshiron të jetë Zelensky, serbët s’do ta tolerojnë

Vuçiç: Albin Kurti dëshiron të jetë Zelensky, serbët s’do ta tolerojnë

Vuçiç: Albin Kurti dëshiron të jetë Zelensky, serbët s’do ta tolerojnë Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, gjatë një interviste në televizionin pro qeveritar TV Pink ka theksuar se është i shqetësuar për situatën në Veriun e Kosovës. “Mendoj se po vështirësohet gjendja e serbëve në Kosovë. Diçka që nuk e kemi parë deri më tani, […]

Lutfi Haziri, Cramonit: Çfarë dreqi ke me policë, drejtohu te Albin Kurti

Lutfi Haziri, Cramonit: Çfarë dreqi ke me policë, drejtohu te Albin Kurti

Lutfi Haziri, Cramonit: Çfarë dreqi ke me policë, drejtohu te Albin Kurti Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lufti Haziri, ka kritikuar Raportuesen për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, pasi kjo e fundit i ka qortuar policët e Kosovës për prezencën e tyre në Veri. “Von Cromon, çfarë dreqin ke me policë. Ata […]

Studiuesi malazez: Politika e SHBA-ve ka pësuar fiasko, po e bënë armik një partner natyror si Kosova

Studiuesi malazez: Politika e SHBA-ve ka pësuar fiasko, po e bënë armik një partner natyror si Kosova

Studiuesi malazez: Politika e SHBA-ve ka pësuar fiasko, po e bënë armik një partner natyror si Kosova Danilo Kaleziç, studiues i lartë në Institutin Historik të Malit të Zi – një nga institucionet më të vjetra shkencore në Mal të Zi – në një prononcim për televizionin malazez “Grandska”, tha se politika e Shteteve të […]

Eskalon Petkoviq, e quan Kurtin “Hitler”: Flamujt e tij do të përfundojnë në koshin e plehrave të historisë

Eskalon Petkoviq, e quan Kurtin “Hitler”: Flamujt e tij do të përfundojnë në koshin e plehrave të historisë

Eskalon Petkoviq, e quan Kurtin “Hitler”: Flamujt e tij do të përfundojnë në koshin e plehrave të historisë Kryenegociatori serb në dialogun me Kosovën, Petar Petkoviq e ka quajtur “pushtim” hyrjen në objektet e komunave të premtën të katër kryetarëve të zgjedhur në veri. Petkoviq paralajmëroi një “të keqe që po vjen”, ndërsa e quajti […]

PDK-ja paralajmëron zgjedhje të reja, Haxhiu: Pritet që të ketë largime nga VV-ja

PDK-ja paralajmëron zgjedhje të reja, Haxhiu: Pritet që të ketë largime nga VV-ja

PDK-ja paralajmëron zgjedhje të reja, Haxhiu: Pritet që të ketë largime nga VV-ja Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu, në një prononcim për “Ekonomia-Online”, ka paralajmëruar se shumë shpejt, vendi mund të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare, për shkak të “dështimit” të pushtetit për të siguruar shumicën në Parlamentin e Kosovës. “Nuk […]

Sami Frashëri: Pellazgët janë kombi më i vjetër Arian i Europës

Sami Frashëri: Pellazgët janë kombi më i vjetër Arian i Europës

Sami Frashëri: Pellazgët janë kombi më i vjetër Arian i Europës Shqiptarët flasin një nga më të vjetra e më të bukura gjuhë të dheut. Gjuhët që kanë qënë të ngjashme dhe bashkëkohëse me gjuhën shqipe janë zhdukur prej mijëra vjetësh, dhe nuk fliten më në asnjë vend të botës. Në vendin e tyre fliten […]