Zbulohet harta e 1455 në Romë: Ballkani quhej “Scanderbego”

Një hartë e re e vitit 1455 ka zbuluar një pjesë të rëndësishme të historisë së vendit tonë. Harta e cila i është kushtuar Papës Nikolla V,…

Nëse nuk e keni ditur, kjo është prejardhja e fjalës *Geg

Nëse emrat e fiseve para – ilire citohen për herë të parë në Betejën e Kadeshit në Azinë e Vogël nga Ramses III (3200 vite Para Krishtit)…

Çfarë kishin shqiptarët para pushtimit turk? Univerzitete, aristokraci, filozof ….

Kishim një Universitet në vitin 1380 në Durrës. Që të krijoni idenë: Gjermania e ka hapur universitetin e parë, 6 vjet pas Durrësit (Heidelberg University). – Kishim…

Masonët krijojnë Lozhën e Madhe Kombëtare të Shqipërisë. Flasin ekskluzivisht për News 24: Moment historik për shqiptarët, ja pse kemi vendosur të flasim

Shumë është folur dhe flitet për masonët. Fshehtësia e kësaj vëllazërie shkakton gjithmonë debate dhe teori të shumta konspiracioni. Masonët apo Masoneria e Lirë janë një grup…

Ku janë shqiptarët e shumë viseve që nën perandorinë osmane ishin të pranishëm në shumicë në tojet e tyre?! Statstikë e popullsisë në Shqipërinë Veriore e Verilindore

Kjo statstikë e popullsisë në Shqipërinë Veriore e Verilindore, kur Fuqitë e Mëdha copëtuan Shqipërinë, tregon shumë. Shikoni numrin e popullsisë sipas etnisë dhe krahasojini me periudhën…

Kujdes pamjet/ Momenti kur kuzhinieri shqiptar qëllohet me thikë nga klienti grek, nuk i pëlqeu ushqimi

Janë publikuar pamjet nga ngjarja e rëndë e ndodhur disa ditë më parë në Greqi, ku një kuzhinier shqiptar u plagos me thikë nga një klient. Mediat…

Na e kujtoj “princi” Don Zhuan! Ky ishte fati “i tmerrshëm” i gjashtë motrave të mbretit Zog

Të gjashta motrat e mbretit Zog, ishin shembulli i një kulture nga një vend i vogël, ku sapo kishte filluar bashkëjetesa mes orientit dhe oksidentit. Secila nga…

Festa publikon foto nga shtrati, nuk le vend për imagjinatë

Festa Qoqaj është ndër blogere më të komentuar në media rozë dhe jo vetëm. Ajo para disa dite ka postuar disa imazhe të reja në Instagram, nga…

Albën e keni pa, por si në këto poza asnjëherë

Ish banorja e ‘Big Brother VIP Kosova’ Alba Vukaj është rikthyer fuqishëm në mediat sociale. Pas një periudhe të angazhuar me studime Alba ka vendosur t’i kaloj…

Macron ia bën të qartë Vuçiçit, “pa normalizim me Kosovën, nuk do të ketë BE për Serbinë”

Presidenti francez, Emmanuel Macron, i ka dhënë një mesazh të qartë homologut serb, Aleksandër Vuçiç, përpara se ta presë atë në Paris të hënën. “Emmanuel Macron do…