Reagon kryeministrja italiane: S’do t’i tolerojmë më sulmet ndaj KFOR’it

Reagon kryeministrja italiane: S’do t’i tolerojmë më sulmet ndaj KFOR’it

Reagon kryeministrja italiane: S’do t’i tolerojmë më sulmet ndaj KFOR’it Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni, ka reaguar për sulmet e protestuesve serbë ndaj KFOR’it në Veriun e Kosovës. Tre ushtarë të KFOR’it italianë janë në gjendje të rëndë pas trazirave në Zveçan. Melon ka thënë se sulmet ndaj KFOR’it nuk do të tolerohen më tej, […]

Vuçiq: Albin Kurti është fajtori kryesor për gjendjen në veri

Vuçiq: Albin Kurti është fajtori kryesor për gjendjen në veri

Vuçiq: Albin Kurti është fajtori kryesor për gjendjen në veri Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, e ka fajësuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për gjendjen aktuale në veri. Sipas tij, kreu i Qeverisë ka dëshirë të shkaktojë konflikte në Kosovë. “Edhe pse kemi muaj që kemi thënë se Kurti ka vetëm një dëshirë dhe ajo […]

Ambasadori Rohde: Çdo veprim i dhunshëm ndaj KFOR-it dhe gazetarëve është i papranueshëm

Ambasadori Rohde: Çdo veprim i dhunshëm ndaj KFOR-it dhe gazetarëve është i papranueshëm

Ambasadori Rohde: Çdo veprim i dhunshëm ndaj KFOR-it dhe gazetarëve është i papranueshëm   Ambasadori i Gjermanisë në Kosovës, Jorn Rohde, e ka quajtur të papranueshëm sulmin ndaj pjesëtarëve të KFOR-it dhe gazetarëve në veri të Kosovës. Me anë të një postimi në Twitter, Rohde ka thënë se çdo veprim i dhunshëm duhet të ndalet […]

Ramush Haradinaj thirrje Albin Kurtit: Mos ndërmerr asnjë veprim pa koordinim me aleatët

Ramush Haradinaj thirrje Albin Kurtit: Mos ndërmerr asnjë veprim pa koordinim me aleatët

Ramush Haradinaj thirrje Albin Kurtit: Mos ndërmerr asnjë veprim pa koordinim me aleatët Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se me shqetësim po i përcjellë zhvillimet në veri të vendit, derisa ka kërkuar nga kryeministri Albin Kurti që mos të ndërmarrë asnjë veprim pa konsultim me aleatët. “U bëj thirrje […]

Shqipëria në kohën e Skënderbeut ishte katër herë më e madhe se Serbia

Shqipëria në kohën e Skënderbeut ishte katër herë më e madhe se Serbia

Shqipëria në kohën e Skënderbeut ishte katër herë më e madhe se Serbia Shqipëria në kohën e pushtimeve të para osmane e deri në vdekjen e mbretit të shqiptarëve Skënderbeut, ishte për tre-katër herë më e madhe se Serbia, pa llogaritur këtu, siç shihet në hartë edhe në krahinën e Rumelisë si pjesë e perandorisë […]

Prifti shqiptar që luftoi Perandorinë Osmane dhe i doli kundër Vatikanit

Prifti shqiptar që luftoi Perandorinë Osmane dhe i doli kundër Vatikanit

Prifti shqiptar që luftoi Perandorinë Osmane dhe i doli kundër Vatikanit   Ai është një nga figurat më të shquara të botës shqiptare për kohën kur jetoi. Ai u përket atyre klerikëve, që u dalluan për një veprimtari të dendur atdhetare. Ishte organizator dhe udhëheqës i masave popullore në luftën për çlirim nga zgjedha osmane, […]

Si përfunduan armët dhe përkrenarja e Skënderbeut në Muzeun e Vjenës

Si përfunduan armët dhe përkrenarja e Skënderbeut në Muzeun e Vjenës

Si përfunduan armët dhe përkrenarja e Skënderbeut në Muzeun e Vjenës Viti 2018 është shpallur si Viti Mbarëkombëtar i Gjergj Kastriotit Skënderbeut ndërsa armët dhe përkrenarja origjinale e Heroit Kombëtar ndodhen në muzeun e Vjenës në Austri Muzeu Historik Kombëtar ka publikuar një njoftim me anë të së cilit tregon për rrugëtimin e armëve të […]

Fiset gjermane me prejardhje Ilire

Fiset gjermane me prejardhje Ilire

Fiset gjermane me prejardhje Ilire Fiset e ashtuquajtura gjermanike, të cilat formuan kombet e Evropës Perëndimore dhe Veriore emigruan nga Lindja drejt Perëndimit. Si pikënisje këto fise patën territoret e Detit të Zi, Ilirisë dhe Trojës. Fiset kryesore, të cilat formuan kombin francez, anglez, gjerman, skandinav, janë frankët, teutonët, gotët, anglo-saksët, normanët, langobardët etj. Të […]

“Në damarët e shqiptarëve rrjedh gjak pellazg”

“Në damarët e shqiptarëve rrjedh gjak pellazg”

Në revistën franceze, « L’Année géographique : revue annuelle des voyages de terre et de mer ainsi que des explorations, missions, relations et publications diverses relatives aux sciences géographiques et ethnographiques », botuar në 1872 nga shtëpia botuese « L. Hachette et Cie (Paris) » gjejmë, në faqen n° 327, shkrimin e arkeologut të njohur […]