Media ndërkombëtare: Kurti nuk “shantazhohet” – ky është afati i fundit që Kosova të nënshkruajë një pakt me armikun e vjetër!

Media ndërkombëtare: Kurti nuk “shantazhohet” – ky është afati i fundit që Kosova të nënshkruajë një pakt me armikun e vjetër!

Media ndërkombëtare: Kurti nuk “shantazhohet” – ky është afati i fundit që Kosova të nënshkruajë një pakt me armikun e vjetër! Dialogu Kosovë-Serbi vazhdon të jetë në qendër të zhvillimeve politike në rajon dhe vetëm. arrijnë një marrëveshje finale. Njohja reciproke dhe Asociacioni janë dy nga kërkesat që Kosova dhe Serbia po kërkojnë që të […]

Plas Sherri ne Serbi/ Opozita serbe “sulmon” Vuçiqin, shfaqin në pankarta “e tradhtove Kosovën”

Plas Sherri ne Serbi/ Opozita serbe “sulmon” Vuçiqin, shfaqin në pankarta “e tradhtove Kosovën”

Plas Sherri ne Serbi/ Opozita serbe “sulmon” Vuçiqin, shfaqin në pankarta “e tradhtove Kosovën” Opozita serbe, në seancën ku po diskutohej për Kosovën, e ka pritur presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, me pankarta me fotografinë e ish-politikanit të vrarë serb, Oliver Ivanoviq, me mbishkrimin “Do të përgjigjesh”, si dhe “Vuçiq e tradhtove Kosovën” Në seancën […]

Edita Tahiri befason: Qeveria Kurti nuk po merret fare me Asociacionin sepse..”

Edita Tahiri befason: Qeveria Kurti nuk po merret fare me Asociacionin sepse..”

Edita Tahiri befason: Qeveria Kurti nuk po merret fare me Asociacionin sepse..” Ish-kryenegociatorja e Kosovës në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri, ka thënë se nuk e ka lexuar draft statutin për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, të publikuar nga organizata gjermane FES, Friedrich-Ebert-Stiftung, pasi sipas saj, problemi kryesor aktualisht lidhet me Qeverinë. […]

“Pasoja katastrofale për vendin”, Hyseni për Asociacionin: Nuk dua të mendoj që Kurti nuk do ta respektojë kërkesën e SHBA-ve

“Pasoja katastrofale për vendin”, Hyseni për Asociacionin: Nuk dua të mendoj që Kurti nuk do ta respektojë kërkesën e SHBA-ve

“Pasoja katastrofale për vendin”, Hyseni për Asociacionin: Nuk dua të mendoj që Kurti nuk do ta respektojë kërkesën e SHBA-ve Dje në Ambasadën Amerikane u mbajt takimi ku u diskutua për Asociacionin. Në këtë takim morën pjesë përfaqësues të Presidencës, Qeverisë, partive opozitare e shoqërisë civile. Pas takimit, ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier tha […]

Edward Joseph i përmend “përkëdheljet” ndaj Serbisë: Themeluam gjykatën në Hagë dhe e detyruam Thaçin të japë dorëheqje

Edward Joseph i përmend “përkëdheljet” ndaj Serbisë: Themeluam gjykatën në Hagë dhe e detyruam Thaçin të japë dorëheqje

Edward Joseph i përmend “përkëdheljet” ndaj Serbisë: Themeluam gjykatën në Hagë dhe e detyruam Thaçin të japë dorëheqje Ish-zëvendëshefi i misionit të OSBE-së në Kosovë, Edward Joseph, ka thënë se Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, e ka çelësin për të ndryshuar dinamikën në gjithë Ballkanin Perëndimor. Joseph në Komitetin për Punë të Jashtme në Parlamentin […]

KrimineIi rus kërcënon hapur Kosovën: Vitin që vjen do të shkojmë në Prizren

KrimineIi rus kërcënon hapur Kosovën: Vitin që vjen do të shkojmë në Prizren

KrimineIi rus kërcënon hapur Kosovën: Vitin që vjen do të shkojmë në Prizren Themeluesi dhe lideri i lëvizjes “Rilindja ruso-serbe”, Andrej Rodinov ka kërcënuar Kosovën dhe Ukrainën. Në një video të publikuar në mediat sociale, ai kërcënoi hapur të dyja vendet duke thënë se serbet do të shkojnë në Prizren ndërsa rusët në Kyiv. “Vitin […]

S’duan “enklavë serbe” me Asociacionin, emisari britanik shkon te Lajçaku në Bruksel

S’duan “enklavë serbe” me Asociacionin, emisari britanik shkon te Lajçaku në Bruksel

S’duan “enklavë serbe” me Asociacionin, emisari britanik shkon te Lajçaku në Bruksel Deputetja britanike, Alicia Kearns ka ngritur dje në Parlamentin Britanik çështjen e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe që po i kërkohet Kosovës që ta themelojë. Kearns ka marrë edhe përgjigjen e Qeverisë britanike të cilët s’duan krijimin e një enklave serbe përmes […]

Ish Presidenti Mesiq i reagon ashper Milanoviqit: Kosova kishte të drejtën për pavarësi si të gjitha pjesët e ish-Jugosllavisë

Ish Presidenti Mesiq i reagon ashper Milanoviqit: Kosova kishte të drejtën për pavarësi si të gjitha pjesët e ish-Jugosllavisë

Ish Presidenti Mesiq i reagon ashper Milanoviqit: Kosova kishte të drejtën për pavarësi si të gjitha pjesët e ish-Jugosllavisë Ish-presidenti i Kroacisë, Stipe Mesiq, ka demantuar narrativen dhe deklaratën kontraverese të presidentit aktual të Kroacisë, Zoran Milanoviq se “komuniteti ndërkombëtar e kishte aneksuar Kosovën nga Serbia” dhe se “Kosova i është rrëmbyer me forcë Serbisë”. […]

“Serbet ne feste”/ Petkoviq i bindur: Nëse Kurti s’e bën Asociacionin, e bën dikush tjetër

“Serbet ne feste”/ Petkoviq i bindur: Nëse Kurti s’e bën Asociacionin, e bën dikush tjetër

“Serbet ne feste”/ Petkoviq i bindur: Nëse Kurti s’e bën Asociacionin, e bën dikush tjetër Tutje, ai tha se rezistenca e Kurtit ndaj formimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë serbe dhe siç tha ai, justifikimet e vazhdueshme për mosveprim në këtë çështje, janë konfirmim i “shovinizimit të tij të pasherueshëm anti-serb”. “Bashkësia e komunave […]

Sonja Biserko: Nuk duhet të ketë Asociacion të tipit Republika Srpska

Sonja Biserko: Nuk duhet të ketë Asociacion të tipit Republika Srpska

Sonja Biserko: Nuk duhet të ketë Asociacion të tipit Republika Srpska Presidentja e komitetit serb të Helsinkit, Sonja Biserko është shprehur kundër formimit të Asosacionit në Kosovë, sipas modelit boshnjak, të quajtur Republika Srpska. Në një intervistë për Euronews Albania, Biserko deklaroi se Kosova duhet t’i përmbahet kushtetutës dhe ligjeve të saj. “Ambasadori amerikan në […]