Kancelari gjerman Scholz e konfirmon: Kosovës dhe Serbisë i është dorëzuar versioni i fundit i propozimit të ri

Kancelari gjerman Scholz e konfirmon: Kosovës dhe Serbisë i është dorëzuar versioni i fundit i propozimit të ri

Kancelari gjerman Olaf Scholz, ka konfirmuar se Kosovës dhe Serbisë, i është dorëzuar versioni i fundit i propozimit të ri për një marrëveshje gjithpërfshirëse.

Ai ka thënë se janë angazhuar që të bëhet edhe një “përparim”.

“Sa i përket pyetjes së propozimeve për normalizim të marrëdhënieve Kosovë – Serbi, është e vërtetë që i kemi zhvilluar. Gjermania është angazhuar intensivisht me Komisionin dhe Francën, që është një herë të organizohet një përparim. Për këtë nuk është befasi që qëndrojmë prapa propozimeve, që janë dakorduar ngushtë dhe janë zhvilluar”, tha Scholz në konferencë për media pas Samitit BE-Ballkan Perëndimor të organizuar në Tiranë.

Sa i përket liberalizimit të vizave për Kosovën, Scholz ka thënë se është me rëndësi që të ndodhë dhe është perspektivë e mirë.