Category: Genel

Alarmon Kim Mehmeti: Kosova është e rrezikuar edhe nga ‘përfaqësuesit’ shqiptarë të Beogradit në Prishtinë e Tiranë!

Alarmon Kim Mehmeti: Kosova është e rrezikuar edhe nga ‘përfaqësuesit’ shqiptarë të Beogradit në Prishtinë e Tiranë!

Alarmon Kim Mehmeti: Kosova është e rrezikuar edhe nga ‘përfaqësuesit’ shqiptarë të Beogradit në Prishtinë e Tiranë! Publicisti Kim Mehmeti ka reaguar pas ngjarjeve që tash e disa ditë po ndodhin në veri të vendit. Përmes një shkrimi të publikuar në rrjetin social Facebook, Mehmeti kritikon ashpër disa pronarëve të mediave dhe ‘opinionistë’ të pavarur […]

“Befason” eksperti gjerman: Mesazhet e SHBA-së dhe BE-së për Kurtin nuk janë problematike, ky politikan u bë krahu i Vuçiqit

“Befason” eksperti gjerman: Mesazhet e SHBA-së dhe BE-së për Kurtin nuk janë problematike, ky politikan u bë krahu i Vuçiqit

“Befason” eksperti gjerman: Mesazhet e SHBA-së dhe BE-së për Kurtin nuk janë problematike, ky politikan u bë krahu i Vuçiqit Eksperti gjerman Kurt Bassuener nga organizata ndërkombëtare Këshilli për Politikën e Demokratizimit, me seli në Berlin, i ka cilësuar si shumë të rrezikshme dhe shqetësuese ngjarjet e fundit në veri të Kosovës. Ai ka thënë […]

Edhe kjo na u deshtë pas telasheve në Veri: Kosovës i shtohet edhe një tjetër, Blero bëhet analist politik

Edhe kjo na u deshtë pas telasheve në Veri: Kosovës i shtohet edhe një tjetër, Blero bëhet analist politik

Edhe kjo na u deshtë pas telasheve në Veri: Kosovës i shtohet edhe një tjetër, Blero bëhet analist politik Këngëtari kosovar, Blerim Muharremi i njohur si Blero, është kthyer në rolin e analistit politik, me një postim që ka bërë së fundi në llogarinë e tij në Instagram. Blero ka komentuar situatën në veri të […]

Profesori britanik: Kosova është shtet i pavarur ajo s’po e sulmon askënd, Serbia është ajo që duhet sanksionuar e dënuar

Profesori britanik: Kosova është shtet i pavarur ajo s’po e sulmon askënd, Serbia është ajo që duhet sanksionuar e dënuar

Profesori britanik: Kosova është shtet i pavarur ajo s’po e sulmon askënd, Serbia është ajo që duhet sanksionuar e dënuar   Për Aidan Hehir ligjëruesin në Universitetin Westminster në Angli, situata e krijuar në Veri të Kosovës pas vendimit të Qeverisë për të vendosur kryetarët në ndërtesat e komunave të Zubin Potokut, Zveçanit dhe Leposaviqit […]

GREQlA ka qenë Shqipëri, pranojeni tani, mos bëni kot, historiania greke flet hapur

GREQlA ka qenë Shqipëri, pranojeni tani, mos bëni kot, historiania greke flet hapur

GREQlA ka qenë Shqipëri, pranojeni tani, mos bëni kot, historiania greke flet hapur Një moment interesant është hapja e shkollave greqisht për fëmijët arvanitas në ishullin e Specës, ku një prej mësuesve shkruan se “ndërkohë që po u mësoja greqisht, fëmijët po më mësonin shqip”. Maria Efthimiou, një profesore e historisë në universitetin e Athinës, […]

Analisti Amerikan: Pajtohem me Albin Kurtin, deklarata e Blinken ka qenë naive

Analisti Amerikan: Pajtohem me Albin Kurtin, deklarata e Blinken ka qenë naive

Analisti Amerikan: Pajtohem me Albin Kurtin, deklarata e Blinken ka qenë naive Analisti amerikan, Janusz Bugajski, është pajtuar me kryeministrin Albin Kurti se deklarata e sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken, ishte naive dhe ka vlerësuar se përpjekja për të krijuar një Serbi të madhe, me presion dhe dominim, është e dukshme Analisti amerikan, Janusz […]

Syla: Ky është fillimi i fundit të Albin Kurtit

Syla: Ky është fillimi i fundit të Albin Kurtit

Valon Syla i bindur: Ky është fillimi i fundit të Albin Kurtit Situata e krijuar në veri është fillimi i fundit të kryeministrit Albin Kurti. Kështu ka thënë analisti dhe gazetari Valon Syla në emisionin Pressing, duke theksuar se Kurti ka gënjyer vendet partnere të QUINT-it. Sipas Sylës, Kurti tani po jep shenja dorëzimi, përmes […]

Mehmetaj për Kurtin: Është mirë të hetohet nga i ka linjat e punës – duhet revoltë popullore

Mehmetaj për Kurtin: Është mirë të hetohet nga i ka linjat e punës – duhet revoltë popullore

Mehmetaj për Kurtin: Është mirë të hetohet nga i ka linjat e punës – duhet revoltë popullore Gazetari Lirim Mehmetaj ka kritikuar ashpër kryeministrin Kurti për situatën në veri të vendit dhe mungesën e koordinimit me ShBA-në. Mehmetaj propozon hetimin e Kurtit për të zbuluar nga i ka linjat e punës, ndërsa gjithashtu thërret për […]

Britanikët në anën e Kurtit, të shqetësuar që SHBA dhe BE po e ndëshkojnë

Britanikët në anën e Kurtit, të shqetësuar që SHBA dhe BE po e ndëshkojnë

Britanikët në anën e Kurtit, të shqetësuar që SHBA dhe BE po e ndëshkojnë Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se është i përgatitur të marrë në konsideratë zgjedhjet e parakohshme në veri të Kosovës, pasi disa burime britanike shprehën shqetësimin se SHBA-ja dhe BE-ja po bëjnë një gabim duke kërcënuar aleatin e tyre […]

Erdogan bisedon me Kurtin dhe Vuçiqin lidhur me situatën në veri të Kosovës

Erdogan bisedon me Kurtin dhe Vuçiqin lidhur me situatën në veri të Kosovës

Erdogan bisedon me Kurtin dhe Vuçiqin lidhur me situatën në veri të Kosovës Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan ka biseduar në telefon me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin dhe me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Në një njoftim të Presidencës turke bëhet e ditur se në këtë bisedë telefonike është diskutuar edhe për zhvillimet […]