Kamberi ia kujton Vuçiqit këtë fakt për Kurtin: Dikur e burgosët, tash është kryeministër me të cilin duhet të negocioni

Kamberi ia kujton Vuçiqit këtë fakt për Kurtin: Dikur e burgosët, tash është kryeministër me të cilin duhet të negocioni

Kamberi ia kujton Vuçiqit këtë fakt për Kurtin: Dikur e burgosët, tash është kryeministër me të cilin duhet të negocioni Deputeti i vetëm shqiptar në kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi ka pasur sot një polemikë me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq për kryeministrin Albin Kurti. Përderisa Kamberi fliste për propozimin franko-gjerman në Kuvend, Vuçiq i ka […]

Analisti serb befason me deklaratën: Serbia mund ta njohë pavarësinë e Kosovës brenda këtij viti

Analisti serb befason me deklaratën: Serbia mund ta njohë pavarësinë e Kosovës brenda këtij viti

Analisti serb befason me deklaratën: Serbia mund ta njohë pavarësinë e Kosovës brenda këtij viti Analisti serb, Dushan Janiç thotë se njohja e pavarësisë së Kosovës nga Serbia mund të ndodhë brenda këtij viti. Në një intervistë për Euronews Albania, Janiç u shpreh se në thelb, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, e ka pranuar njohjen, duke […]

Vjen kërkesa: “Ndalo Eskobar, pyete Joe Bidenin se a është në rregull kërkesa jote për Kosovën”?

Vjen kërkesa: “Ndalo Eskobar, pyete Joe Bidenin se a është në rregull kërkesa jote për Kosovën”?

Vjen kërkesa: “Ndalo Eskobar, pyete Joe Bidenin se a është në rregull kërkesa jote për Kosovën”? Profesori dhe analisti politik, i cili jeton dhe vepron në Amerikë, Binak Maxharraj ka folur në lidhje me kërkesën që po i bëhet Kosovës për themelimin e Asociacionit. Ai këtë e quan si ‘thembra e Akilit’, e për të […]

E PAPRITUR/ Avdullah Hoti: Kushtet e Albin Kurtit, të parëndësishme për diskutimin rreth Asociacionit

E PAPRITUR/ Avdullah Hoti: Kushtet e Albin Kurtit, të parëndësishme për diskutimin rreth Asociacionit

E PAPRITUR/ Avdullah Hoti: Kushtet e Albin Kurtit, të parëndësishme për diskutimin rreth Asociacionit Ish-kryeministri dhe deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti thotë se kushtet që ka vendosur kryeministri Albin Kurti, nuk kanë rëndësi në diskutimin që po bëhet për Asociacionin. Në një intervistë për Zërin e Amerikës të premten zoti Hoti tha […]

Opinion i Daniel Serwer: Gjatë kushteve të Kurtit do t’ua shtoja edhe një të shtatë

Opinion i Daniel Serwer: Gjatë kushteve të Kurtit do t’ua shtoja edhe një të shtatë

Opinion i Daniel Serwer: Gjatë kushteve të Kurtit do t’ua shtoja edhe një të shtatë “Një marrëveshje e mirë mes Kosovës dhe Serbisë duket ende e largët”, ka shkruar Daniel Serwer, profesor i Menaxhimit të Konflikteve dhe drejtor i Menaxhimit të Konflikteve dhe Programeve të Politikës së Jashtme Amerikane në Johns Hopkins. Në një shkrim […]

Kuvendi serb kalon Raportin për Negociata me Kosovën, Vuçiç ia tregon opozitës planin franko-gjerman

Kuvendi serb kalon Raportin për Negociata me Kosovën, Vuçiç ia tregon opozitës planin franko-gjerman

Kuvendi serb kalon Raportin për Negociata me Kosovën, Vuçiç ia tregon opozitës planin franko-gjerman Kuvendi i Serbisë ka miratuar Raportin për negociatat me Kosovën, pas një seance të gjatë e karakterizuar nga shpërthimet të shumta mes presidentit serb, Aleksandër Vuçiç dhe opozitës serbe. Raporti u miratua me 154 vota pro dhe 23 kundër. Vuçiç i […]

Nafakziu nga Kroacia: Nuk po më duan femrat, dukem si Vuçiqi

Nafakziu nga Kroacia: Nuk po më duan femrat, dukem si Vuçiqi

Nafakziu nga Kroacia: Nuk po më duan femrat, dukem si Vuçiqi Born, është një djalë i ri nga Kroacia i cili po përballet me probleme jo aq të zakonshme. Ai është në kërkim të një vajze, por problem i krijon fakti që i ngjan presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Në rrjetin social Tinder nuk ka […]

Ish-diplomati kosovar: Nëse Serbia ia qet sanksionet Rusisë, kemi me i la duart

Ish-diplomati kosovar: Nëse Serbia ia qet sanksionet Rusisë, kemi me i la duart

Ish-diplomati kosovar: Nëse Serbia ia qet sanksionet Rusisë, kemi me i la duart Zyrtarë të lartë amerikanë e kanë lëvduar qasjen e Presidentit serb, Aleksandër Vuçiqit, në dialogun me Kosovën. Kërkesa e paplotësuar e ndërkombëtarëve nga Vuçiqi mbetet sanksionimi i Rusisë për agresionin ndaj Ukrainës. Ish-diplomati kosovar, Lulzim Peci, thotë se Kosova do ta pësojë, […]

Kryeministri Albin Kurti takohet me Presidentin Erdoganin

Kryeministri Albin Kurti takohet me Presidentin Erdoganin

Kryeministri Albin Kurti takohet me Presidentin Erdoganin Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka pritur në takim kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Kështu ka bërë të ditur presidenca turke përmes një njoftimi për media. “Presidenti Recep Tayyip Erdoğan u takua me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, i cili ndodhet në Turqi për një vizitë pune, […]

Çfarë thotë Immanuel Kant lidhur me traktatet e paqes dhe rasti Kosovë-Serbi?

Çfarë thotë Immanuel Kant lidhur me traktatet e paqes dhe rasti Kosovë-Serbi?

Çfarë thotë Immanuel Kant lidhur me traktatet e paqes dhe rasti Kosovë-Serbi? Në vitin 1795 filozofi i madh gjerman, Immanuël Kant, botoi shkrimin filozofik “Paqja hyjnore” (Zum ewigen Frieden)! Ky artikull, ndër më ta famshmit dhe domethënësit në historinë e filozofisë trajton çeshtjen e arritjes së paqes pas gjendjes së luftës. Më poshtë do të […]